• 6. Hastane Donanımları, Medikal Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Fuarı 5. Uluslararası Bütünleşik Sağlık ve Bakım Zirvesi
  • 4-7 Aralık 2019
Kalan Süre

Haberler

Organ naklinde devrim!

Türkiye’de ilk kez çift kol nakli yapıldı 

 

6 yıl önce Türkiye’nin ilk çift kol nakil operasyonu yapılan Cihan Topal yeni kollarıyla çocuğunu taşıyor, araç kullanabiliyor. Topal, “Yeniden doğmuş gibiyim” diyor... 

 

Türkiye’de ilk kez çift kol nakli yapılan 34 yaşındaki Cihan Topal, yeni bir hayata başladı. Topal en çok çocuklarına sarılıp başlarını tekrar okşayabildiğine seviniyor. 

 

Aydın’da 2008 yılında tarlada çalışırken iki kolunu silaj makinesine kaptıran Topal, Akdeniz Üniversitesi’ne 

kol nakli için müracaat etmiş, beklediği haber 2 yıl sonra gelmişti. Muğla Milas’ta ikamet eden ve trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in ailesi tarafından bağışlanan kolların, Topal’a nakledilmesine karar verildi. 

 

Akdeniz Üniversitesi’nde Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen çift kol nakli başarıyla sonuçlandı. 

 

Topal, 2 yıllık fizik tedavinin ardından kollarını rahat bir şekilde kullanmaya başladı. Tüm kişisel ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen, araba ve motosiklet kullanan Topal’ı en çok mutlu eden ise elinden tutup gezdirebildiği çocuklarına sarılıp onları okşayabilmesi oldu. 

 

Hayata dört elle sarıldı 

 

Umurlu Mahallesi’ndeki evlerinde eşi Fatma, 8 yaşındaki kızı Necile ve 1 yaşındaki oğlu Ömer Özkan ile mutlu bir hayat süren Cihan Topal, şunları söyledi: 

 

“Kaza sonrasında 2 yılı büyük zorluk ve umutsuzluk içinde geçirdim. Kollarımın olmadığı dönemde en çok istediğim, çocuğumun elinden tutup parka, okula götürebilmek, başını okşayıp sevebilmekti. Çok dua ettim. Şimdi pazardan alışverişimi yapabiliyor, çocuklarımı kucağıma alıp sevebiliyor, araba, motosiklet, telefon, bilgisayar kullanabiliyor, tüm 

ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum.”