• 6. Hastane Donanımları, Medikal Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Fuarı 5. Uluslararası Bütünleşik Sağlık ve Bakım Zirvesi
  • 4-7 Aralık 2019
Kalan Süre

Haberler

TÜBİTAK, yerli kanser ilacı için kolları sıvadı

Biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma başlatan TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek. 

 

Türkiye’de tamamı yurt dışından ithal edilen biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek. 

 

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü İmmünogenetik Laboratuvarı araştırmacılarından Dr. Koray Balcıoğlu, yaptığı açıklamada, milli biyobenzer kanser ilaç geliştirme ve üretimiyle ilgili 10 ay önce proje başlattıklarını söyledi. 

 

Dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon insanın kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Balcıoğlu, kanserle ilgili birçok çalışma yapılmasına rağmen yeni bir ürün geliştirmede zorluklarla karşılaşıldığını dile getirdi. 

 

 

4 yılda tamamlanması hedefleniyor

 

Projenin 4 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Balcıoğlu, geçen 10 aylık süreçte gerekli genleri belirlediklerini, daha sonra bu genleri vektörlere aktardıklarını dile getirdi. 

 

Balcıoğlu, fazla üretiminin firmalar için avantajlı olacağını anlatarak, “Vektörü tamamladık, memeli hücrelere aktarma çalışmalarına başladık. Yakın süreçte bu işlemleri de bitirip en iyi üretimi yapan hücreyi belirlemek için gerekli çalışmaları 

yapacağız. Bir taraftan da antikorun karakterizasyonu için gerekli altyapıyı oluşturuyoruz. Çünkü bu konuda da yurtdışına bağımlıyız ve ülkemizde akredite altyapı olmadığından dolayı mecburen yurtdışındaki bazı firmalardan destek almak durumundayız ama deneyleri enstitüde oturtup yurtdışı bağımlılığını azaltmak istiyoruz” şeklinde konuştu.