• 6. Hastane Donanımları, Medikal Cihaz ve Sağlık Hizmetleri Fuarı 4. Uluslararası Bütünleşik Sağlık ve Bakım Zirvesi
  • 4-7 Aralık 2019
Kalan Süre

Basın Bültenleri

Sağlık alanındaki en son teknoloji ve yenilikler İstanbul Health Expo'da sergilendi!

8/25/2016

10-13 Ocak 2013 tarihleri arasında CNR EXPO'da düzenlenen İstanbul Health Expo Fuarı'nda, dünyada bir ilk olan hastayı damarından tanıyan “avuç içi-damar okuma teknolojisi” vitrine çıktı.

Yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi gören fuarda, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa'dan gelen alıcı grupları fuar katılımcılarıyla önemli anlaşmalara imza attılar. Libya ve Irak Sağlık Bakanlıklarından gelen üst düzey alım heyetleri fuarda önemli miktarda alım yaparak ülkelerine döndüler. İstanbul Health Expo'yu 8 bin profesyonel ziyaret etti.

“İstanbul Health Expo - Medikal Ürün, Hastane Donanımları, Sağlık Bilişim ve Teknolojileri, Laboratuar Sistemleri, Evde Bakım Ürünleri ve Sağlık Turizmi Fuarı” CNR Holding kuruluşu Sine Fuarcılık ve CNR Ekspo Fuarcılık tarafından, T.C. Sağlık Bakanlığı ve KOSGEB destekleriyle düzenlendi. 20 bin metrekarelik alanda 200'ün üzerinde firmanın katılımıyla açılan fuar, Türkiye'yi medikal, sağlık hizmetleri, donanım ve sağlık turizmi alanlarında liderliğe götürecek stratejilere ev sahipliği yaptı.

Teröre kaynak aktaranlar “avuç içi” engeline takılacak!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sağlık alanında devrim niteliği taşıyan uygulamalarla yeni bir dönem başlatıyor. Elektronik reçeteden sonra, hastayı avuç içinden tanıyan sistem de 1 Nisan’da Türkiye genelinde yürürlüğe girecek. CNR EXPO’da düzenlenen İstanbul Health Expo Fuarı'nda Sosyal Güvenlik Kurumu standında tanıtımı yapılan ve “Hastayı avuç içinden tanıyan teknoloji” büyük ilgi gördü. Fuarda sergilenen teknoloji hakkında bilgiler veren SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar, teröre kaynak aktaran sağlık kuruluşları bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, yeni sistemin bu hastanelerin usulsüzlüklerinin önüne geçeceğini söyledi.

Avuç içini damar okuma sistemi, hastayı TC kimlik numarası ile eşleştirerek kimlik doğrulama yapıyor. Biyometrik kimlik doğrulama olarak adlandırılan işlem hakkında bilgi veren SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar, sistemin en büyük faydalarından birinin usulsüzlüğü önlemek olduğunu belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da teröre kaynak aktaran sağlık kuruluşları olduğunu belirlediklerini bildiren Onar, “Teröre katkı sağlayan sağlık kuruluşlarını da bu kuruluşlarda çalışan görevlilerin usulsüzlüklerini de bitirmeye kararlıyız” dedi.

Onar, “doktor, eczane, hasta” üçgeninde ciddi usulsüzlüklerin yaşandığını, yaptıkları denetimlerde hastanelerin birinde, sahtecilik yapmak üzere toparlanmış 5 bin kimlik fotokopisi yakaladıklarını açıkladı. Yapılan yolsuzlukların bir kısmının da teröre kaynak olarak aktarıldığını belirten Adem Onar, sağlıkta sahteciliğ, risk odaklı denetimler ve biyometrik kimlik doğrulama sistemiyle tümüyle ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi. Onar, 1 Nisan 2013 tarihinde tüm Türkiye’de sisteme girecek avuç içi kimlik doğrulama sisteminde kişiye özel kayıt bulunduğunu ve bu bilgilerin SGK veri sisteminde toplandığını aktararak, “Herkesin avuç içi kimliği kendine özel olduğu için, kimse sizin bilgilerinizi kullanamayacak. Hastanın muayene olabilmesi için bizzat kendisi olması gerekecek” diye konuştu.